Program

Y's Men International Convention 2020

Foreløbigt program (sidst revideret 9. okt. 2019)


Torsdag 13. august 


10:00             Åbning af reception for indskrivning

12.00             Frokost

13.00             Introduktion og underholdning i Odeon Store Sal

                      Åbningsceremoni med faneindmarch

                      Åbningstaler og præsentation af International Executive Officers (IEO’s)

15.00             Kaffe- og thepause

15.50-16.45   Hovedtaler professor Johs. Nørregaard Frandsen

                       ”Jeg hører verden til” H.C. Andersen og eventyret

18.00             Middag - 2 retters menu i Odeon

19.00             Aftenunderholdning i Odeon Store Sal 

                      Indledning og hilsener

                      Underholdning  v/ koret ”Fællesklang” - 1. del

                      Aftenens hovedtaler Lars Kolind, formand for 

                      World Scout Foundation, professor og serieentreprenør

                      Underholdning  v/ koret ”Fællesklang” - 2. del

21.15             Stemningsfuld fællesvandring til Odense Domkirke med fakkeltog

22.00 -22.45  Åbningsgudstjeneste v/ Biskop Tine Lindhardt


Fredag 14. august 


09.00             Morgenandagt i Odeon Store Sal v/ Provst Keld Balmer Hansen

                      med musikledsagelse af Betty og Peter Arendt.

09.15             Udflugter starter (med ”to-go-madpakker”)

09.20             Beretning fra International Generalsekretær (ISG)

09.45             Kaffe- og thepause

10.00             Plenarmøde med præsentation af BF-delegater

                      Awards og donationer. Meddelelser fra KFUM og K m.fl. 

12.00             Introduktion til 5 forskellige Y’s Men’s fora

12.30             Frokost i Odeon Foyer på 1. og 2. sal 

13.15-17.00   Fora i forskellige møderum i Odeon Konferencecenter

13.30-17.00   Udflugt for ledsagere

16.00-17.00   Area møder

18.00             Middag - 2 retters menu

19.00             Aftenunderholdning i Odeon Store Sal 

                      Præsentation af aftenens program

                      International President Elect (IPE) informerer

                      Pep talk v/ Tommy Krabbe med titlen ”Bring nysgerrigheden tilbage ”

                      Cirkus Flik-Flak

                      Optræden v/ Ungdomsgruppen

                      Aftenbøn v/ ungdomskonferencens deltagere

22.00-00.00   Musik og dans fra rund scene i Odeon Foyer med orkesteret ”Los Trios”


Lørdag 15. august

09.00             Morgenandagt i Odeon Store Sal v/ Y's Mem og præst Carl Hertz-Jensen
                      med musikledsagelse af Betty og Peter Arendt.

09.20             Udflugt starter for udenlandske og danske deltagere med ”to-go-madpakker”

10.00-15.30   Generalforsamling for Y’s Men International Region Danmark

15.30             Kaffe- og thepause

17.30             Festmiddag - 3 retters menu

20.00             Festaften i Odeon Store Sal

                      Præsentation af aftenens program v/ H.C. Andersen (Torben Iversen)

                      Festtale v/ Biskop Henrik Stubkjær

                      Sang

                      Eventyrlig forestilling med H.C. Andersen Paraden

                      Den Fynske Opera synger

                      Allingham Dance Team

22.00-00.00   Musik og dans fra rund scene i Odeon Foyer med jazzorkesteret ”Odense Banden”


Søndag 16. august

09.30             Afslutningsgudstjeneste i Odeon Store Sal

                      Prædikant biskop Tine Lindhardt

11.15             Opsamling af fredagens 5 fora

11.45             Præsentation af verdenskonvent 2022 i USA

12.15            Afslutningsceremoni

12.45            Udlevering af ”to-go-poser" til alle.

© Copyright 2016  •  All Rights Reserved  •  Y´s Men International Region Danmark •  Webmaster: mikael(at)ryder.dk